1941г.
Двадцать второго июня, ровно в четыре часа...
Тогава започва войната между нацистка Германия (някои я наричат фашистка, но фашистите са в Италия) и СССР. Името на операцията е Барбароса.
За мнозина тази дата е начало на Втората световна война въобще. Сякаш преди това Сталин и Хитлер не са си съдействали и не са си поделяли източна Европа. Сякаш Германия не е получавала оръжие и оборудване от СССР и нейни офицери не са обучавани от съветски инструктори.
Съветски и немски офицери заедно |
на кампанията на запад, войната може би дори нямаше да започне. Съвместният парад на победата на нацистите и бошевиките в Брест-Литовск на 22 септември 1939г. със сигурност е попарил всякакви надежди за избягване на войната дори и у най-големите миролюбци.
Втората истина, за която не се говори почти нищо : сама Германия никога нямаше да смогне да се въоръжи достатъчно, за да нападне изпадналите в ступор след пакта Рибентроп-Молотов и подялбата на Полша Франция и Великобритания.
Защо Германия напада съюзника си?
Германия напада, защото целта на Хитлер е да контролира цяла Европа. Според немските генерали състоянието на Червената армия е плачевно : "тя е като прогнила плевня - един ритник във входната врата е достатъчен, за да се срути цялата".
Войната с Финландия ясно показва, че съветската войска е почти небоеспособна : военните части не са пълни, въоръжението е недостатъчно. Офицерският състав е изключително оредял заради болшевишките чистки, а за обучението на един офицер са нужни няколко години.
В същото време Сталин е разположил по незнайни причини цялата си армия по границата сякаш за нападение. Съветското военно чучело обаче не плаши никого. Георги Жуков си дава сметка за предстоящата катастрофа и дори обмисля превантивен удар. След войната споделя, че подобно действие е щяло да струва на СССР още по-тежки поражения.
Единствен Сталин не може да повярва в съветската немощ и отказва да чуе предупрежденията на британското разузнаване, което предсказва не само деня, но дори и приблизителния час на нападението.
Оттам-нататък СССР е в ръцете на съдбата. За щастие на Сталин Германия не е предвидила дълга война, нито военни действия в руските условия - почти несъществуваща пътна мрежа, и според сезоните : мочурища, кал, снегове, виелици, облаци прах... Единствено машините на вериги успяват да напредват, а пехотата едвам се придвижва. Снабдяването в подобни условия и на такива разстояния се оказва невъзможно, а немската армия е де факто победена от грандоманията и недалновидността на Хитлер. И не само...
Трета истина : СССР успява да удържи немците благодарение на американската помощ. Става въпрос разбира се за програмата "Заем-наем" изразяваща се в невероятни количества машини, екипировка, храна, оръжие, горива, суровини... Както маршал Жуков, така и Никита Хрушчов признават, че без тази помощ Червената армия щеше да загуби войната.
Но 22 юни бележи и обрата на войната.
Защото на 22 юни 1944г. съветската армия започва операцията "Багратион", в която немската група армии Център бива тотално разбита, немците са изхвърлени окончателно от територията на СССР, а пътят към Берлин е отворен. Това е Барбароса, но наопаки.
Осъществяването на тази брилянтна операция, с която съветската армия смайва света, е дело на измъчвания от НКВД в затвора и спасен по чудо Константин Рокосовски, въдворен на служба в армията само няколко месеца преди началото на войната. За да успее в това начинание, той отново залага главата си : излагайки плана си пред ставката, Рокосовски изисква два пробива във фронта. Сталин отказва. Рокосовски обаче настоява упорито. Другарите от ставката го съветват да се оттегли за малко в съседната стая, да си почине, да подиша с пълни гърди. Рокосовски излиза за малко, но когато се завръща, отново заявява : два пробива, другарю Сталин, два!
Бащата на народите слага ръка на рамото му и когато всички очакват, че ще му скъса пагоните и ще прати самия Рокосовски по дяволите за втори път, Сталин отстъпва : Добре, нека да са два. Явно добре сте го обмислил, щом държите толкова...
Рокосовски води Парада на победата. Перфектната жертва, обожаваща мъчителя си. Той е единственият маршал, който плаче на погребението на Сталин.
Четвърта истина : операцията Багратион започва две седмици след десанта в Нормандия. Двете операции са предварително уговорени между съюзниците и техният успех зависи от съвместното им провеждане. Защото фронтът в Нормандия издърпва целия немски резерв, което лишава немците от възможността да реагират адекватно и да запушват евентуален пробив.
....
Барбароса е все пак повратен момент в историята на света, защото с тази операция се слага край на приятелството между Хитлер и Сталин. След това следва една дълга, мъчителна и кървава развръзка.
Thank you for your willingness to cover controversial topics honestly and respectfully. Regulated online gambling sites use industry-standard 128-bit or higher encryption to protect players.
ОтговорИзтриванепорно
ОтговорИзтриване